NEDEN DİJİTAL PAZARLAMA

“Dijital platformların, işletmelerin müşterileri ile daha yakın iletişim kurabilmelerine imkan sağlamasıyla, işletmelerde dijital pazarlamanın rolü gün geçtikçe artmaktadır.”

Dijital pazarlama, internet ortamında, online araçlarla ürün ve hizmetlerin düşük bütçeler ile büyük kitlelere ulaştırılabilmesidir. Gelişen teknoloji ve çok çeşitli fonksiyonlara sahip mobil cihazların hayatımızda daha büyük yer kaplamaya başlaması ile beraber günümüzde işletmelerin dijitalleşmesi önem kazanmaktadır. Teknolojinin getirdiği yenilik ve fırsatlarla işletmeler muhasebe, finans yönetimi, insan kaynakları, dijital pazarlama gibi birçok alanda daha kolay ve verimli çalışabiliyor. Dijital platformların işletmelerin müşterileri ile daha yakın iletişim kurabilmelerine imkan sağlamasıyla, işletmelerde dijital pazarlamanın rolü gün geçtikçe artıyor. Geleneksel pazarlamaya göre daha az maliyetli olması, çift yönlü iletişim imkânı sağlaması, müşterilerine her an her yerden ulaşılabilir olması işletmelerin dijital pazarlamaya yönelme sebepleri arasında. Dijital pazarlama ile pazar payınızı arttırın, rakiplerinizin önüne geçin! Günden güne artan internet kullanımı ile dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerinin önüne geçti. Firmalar internet üzerinde oluşturulan reklamlar ile daha fazla potansiyel müşterisine ulaşma şansı yakaladılar. Bir firma için SEO, sosyal medya reklamları ve yönetimi, mobil pazarlama, satış ortaklığı dijital pazarlamanın temel araçlarındandır.
Dijital Pazarlamayı neden tercih ediliyor? En başta ölçülebilir olmasıdır. Size özel oluşturulan reklamın tüm istatistiklerine ulaşmayı mümkün kılar. Maliyeti, zaman aralığı, hedef kitle, ilgi alanları, yaş, şehir vs. tüm detaylar en uygun şekilde belirlenmelidir. Böylece reklam sonuçları amaçlar doğrultusunda alınmış olur. Reklamınızın kaç kişiye ulaştığı, hangi şehir ve panellerden görüntülendiği, kaç kişinin ilgisini çektiği ve sizinle iletişime geçtiği vs. tüm detay ve geri dönüşleri görebilme şansına da sahipsiniz. Etkili reklam kampanyası ile ürün ve hizmetleriniz hızlı şekilde potansiyel müşterilerinize ulaşsın! Potansiyel müşterilere ulaşmanız için hedeflerin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Her firmanın, oluşturulacak her reklamın amacı, hedefleri farklıdır bu nedenle her zaman farklı hedef kitleler belirlenerek hareket edilmelidir. Reklam bütçenizi optimize edebilir sonuçlarına anında ulaşabilirsiniz. Reklamlarınız istediğiniz an durdurulabilir, istenilen etki alınmadığı zaman da değiştirilebilme imkanına sahipsiniz. Sonrasında bu sonuçların birbiri ile kıyaslamak da mümkün. Hangi ürün ve hizmetiniz daha çok ilgi gördüğünü belirleyip reklam stratejilerinizi de o doğrultuda oluşturmayı da etkin kılar. Dijital pazarlama ile reklam harcamalarını minimize edip karlılığınızı maksimize etmek mümkün. Doğru reklam strateji ile pazar payınızı arttırıp rakiplerinizin önüne geçin! Dijital pazarlama birçok çeşitli kanal aracılığıyla yapılabilir. Bunlardan bazıları:
E-Posta ile Dijital Pazarlama: E-posta en etkili dijital pazarlama kanallarından biri olarak görülmektedir. İşletmelerin müşterilerine dair sakladıkları iletişim bilgilerinden biri de e-posta bilgisi olduğundan, müşterileri ürün ve hizmetlerden, yeni kampanyalardan e-posta göndererek haberdar etmek oldukça kolay ve hızlıdır.
Sosyal Medya Pazarlaması: Sosyal medyayı aktif kullanan kişi sayısı her geçen gün arttığından, sosyal medya kanalları dijital pazarlama uzmanlarının potansiyel müşterilere ulaşabileceği önemli bir kanaldır. Ancak doğru kitleye en verimli şekilde ulaşabilmek için doğru sosyal medya kanalının seçilmesi gerekiyor.
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO):Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) ile arama motorlarının sonuç sayfalarında ilk sıralarda çıkarak organik ziyaretçi trafiği oluşturma amaçlanır. Web sitelerinin ilgili anahtar kelimeleri içeren arama sonuçlarında daha iyi pozisyonlarda yer alması için geliştirilen yöntemlerle arama motoru optimizasyonu yapılır.
İçerik Pazarlama: İçerik, bir dijital pazarlama stratejisinin en önemli unsurlarından biridir. Yapılan pazarlama kampanyaları ne kadar büyük bir kitleye ulaşırsa ulaşsın, reklam içeriği bu kitleyi etkileyemiyorsa doğru bir strateji uygulanmamış demektir. Ürüne veya hizmete bağlı olarak değişen içerik pazarlamada önemli nokta hedef kitleyi göz önünde bulundurarak, ürünü veya hizmeti en doğru ve ilgi çekici şekilde tanıtmaktır.
Görüntülü Reklamcılık: Potansiyel müşterilerin ziyaret ettiği düşünülen web sitelerinde verilen reklamlardır. İlgili web sitelerinin belirli sayfalarında video reklam, geçiş reklamı veya reklam bandı şeklinde yapılan görüntülü reklamlarla potansiyel müşteriye ulaşma hedeflenir.
Bu aktiviteler ve daha birçokları potansiyel müşterileri kendi kanalınıza çekmenize imkan sağlar. Müşteriler web sitenize veya satış kanalınıza geldikten sonra, site içerisinde yapılan içerik çalışmaları önem kazanmaktadır. Blog yazıları, ikna edici satış metinleri, potansiyel müşterilerin ilgisini çekebilecek haberler müşterilerin web sitenizde daha çok zaman geçirmesini ve sizi takip etmesini sağlar. Bu aşamada çeşitli web analitik yazılımları ile stratejinizi değerlendirebilirsiniz. Yaptığınız değerlendirmeler sonucunda kazandığınız müşterileri memnun etmek ve daimi müşteriniz olabilmeleri için çeşitli çalışmalar yapmalısınız. İyi hizmet sunma, kişiselleştirme, modern pazarlama yöntemi ve stratejileriyle sadık müşteriler kazanabilirsiniz.


İlhan TANRIYAR / Proje ve Yönetim Danışmanı
www.ilhantanriyar.com